Estimated read time: 3-4 minutes
This archived news story is available only for your personal, non-commercial use. Information in the story may be outdated or superseded by additional information. Reading or replaying the story in its archived form does not constitute a republication of the story.
6A state tournament
Regionals (best-of-3 series)
May 14-16 at home sites
- Copper Hills 8, Mountain Ridge 5
- Copper Hills 6, Mountain Ridge 1
- Farmington 11, West 1
- Farmington 14, West 4
- Kearns 6, Syracuse 5
- Syracuse 14, Kearns 3
- Syracuse 15, Kearns 7
- Weber 11, Roy 1
- Weber 11, Roy 1
- Layton 8, Herriman 7
- Layton 5, Herriman 4
- Davis 4, Clearfield 2
- Clearfield 12, Davis 7
- Clearfield 18, Davis 0
- Skyridge 8, Westlake 2
- Westlake 5, Skyridge 5-4
- Skyridge 5, Westlake 0
- Corner Canyon 7, Cyprus 5
- Corner Canyon 11, Cyprus 7
Super Regionals (best-of-3 series)
May 19-20 at home sites
- Fremont 10, Clearfield 0
- Fremont 11, Clearfield 0
- Bingham 12, Syracuse 0
- Bingham 14, Syracuse 1
- Riverton 13, Layton 3
- Layton 6, Riverton 3
- Riverton 8, Layton 7
- Lone Peak 5, Copper Hills 1
- Lone Peak 9, Copper Hills 2
- American Fork 7, Corner Canyon 0
- American Fork 8, Corner Canyon 6
- Taylorsville 9, Weber 3
- Taylorsville 12, Weber 2
- Pleasant Grove 12, Skyridge 1
- Skyridge 4, Pleasant Grove 2
- Pleasant Grove 6, Skyridge 1
- Farmington 5, West Jordan 2
- Farmington 6, West Jordan 4
Bracket play
May 23 at BYU
- Farmington 2, Fremont 1
- American Fork 12, Lone Peak 2
- Bingham 8, Pleasant Grove 2
- Riverton 10, Taylorsville 0
May 24 at BYU
- Pleasant Grove 6, Taylorsville 4
- Fremont 7, Lone Peak 6
- Riverton 5, Bingham 2
- American Fork 5, Farmington 2
May 25 at BYU
- Pleasant Grove 3, Bingham 2
- Farmington 5, Fremont 3
- Riverton 3, Pleasant Grove 1
- American Fork 12, Farmington 2
State finals: May 27-28 at Utah Valley
- Game 1: American Fork 3, Riverton 2
- Game 2: Riverton 18, American Fork 8
- Game 3: Riverton 8, American Fork 3
6A champions: Riverton
5A state tournament
First round play-in games
- Bonneville 9, Timpview 5
- Uintah 10, Bonneville 3
- Payson 5, Mountain View 0
- Springville 6, Hillcrest 0
- Tooele 6, East 0
- Northridge 14, Alta 11
- Maple Mountain 12, Provo 4
- Stansbury 4, Highland 3
- Box Elder 9, Cedar Valley 5
Regionals (best-of-3 series)
May 14-16 at home sites
- Orem 7, Box Elder 4
- Orem 5, Box Elder 2
- Bountiful 10, Stansbury 0
- Bountiful 14, Stansbury 4
- Maple Mountain 2, Murray 1
- Maple Mountain 4, Murray 2
- Salem Hills 9, Northridge 1
- Salem Hills 6, Northridge 2
- Wasatch 10, Tooele 0
- Wasatch 2, Tooele 0
- Springville 9, Viewmont 3
- Springville 17, Viewmont 4
- Brighton 10, Payson 5
- Brighton 6, Payson 3
- Uintah 5, Skyline 4
- Skyline 10, Uintah 7
- Uintah 9, Skyline 4
Super Regionals (best-of-3 series)
May 19-20 at home sites
- Spanish Fork 9, Maple Mountain 4
- Maple Mountain 3, Spanish Fork 1
- Maple Mountain 6, Spanish Fork 5
- Lehi 15, Springville 5
- Lehi 13, Springville 3
- Jordan 13, Uintah 2
- Jordan 11, Uintah 1
- Brighton 3, Olympus 1
- Olympus 10, Brighton 8
- Olympus 10, Brighton 0
- Wasatch 12, Cottonwood 1
- Cottonwood 14, Wasatch 4
- Wasatch 11, Cottonwood 10
- Salem Hills 8, Park City 5
- Salem Hills 18, Park City 1
- Bountiful 3, Woods Cross 1
- Bountiful 18, Woods Cross 8
- Orem 4, Timpanogos 3
- Timpanogos 12, Orem 5
- Orem 6, Timpanogos 3
Bracket play
May 23 at Utah Valley
- Lehi 10, Maple Mountain 0
- Bountiful 8, Orem 5
- Wasatch 9, Jordan 7
- Olympus 9, Salem Hills 5
May 24 at Utah Valley
- Salem Hills 14, Jordan 12
- Orem 12, Maple Mountain 7
- Olympus 7, Wasatch 1
- Lehi 5, Bountiful 2
May 25 at UVU
- Salem Hills 14, Wasatch 10
- Bountiful 8, Orem 6
- Olympus 11, Salem Hills 10
- Lehi 3, Bountiful 2
State finals (May 27-28 at Utah Valley)
- Game 1: Lehi 10, Olympus 9
- Game 2: Lehi 4, Olympus 2
5A champions: Lehi
4A state tournament
Super Regionals (best-of-3 series)
May 12-13 at home sites
- Green Canyon 14, Mountain Crest 5
- Green Canyon 3, Mountain Crest 2
- Snow Canyon 18, Logan 8
- Snow Canyon 18, Logan 4
- Bear River 12, Sky View 2
- Bear River 11, Sky View 1
Bracket play at Dixie State
Bracket 1
May 16
- Dixie 13, Hurricane 0
- Bear River 12, Snow Canyon 3
May 17
- Snow Canyon 19, Hurricane 8
- Dixie 2, Bear River 1
May 18
- Snow Canyon 11, Bear River 1
- Snow Canyon 16, Dixie 2
May 19
- Snow Canyon 7, Dixie 5
Bracket 2
May 16
- Crimson Cliffs 15, Green Canyon 3
- Pine View 7, Desert Hills 3
May 17
- Green Canyon 12, Desert Hills 4
- Crimson Cliffs 16, Pine View 2
May 18
- Pine View 6, Green Canyon 5
- Crimson Cliffs 17, Pine View 13
State finals series (best-of-3)
May 20 at Dixie State
- Crimson Cliffs 8, Snow Canyon 7
- Crimson Cliffs 6, Snow Canyon 0